loader

20 Faktów o Białorusi 23 grudnia, 2016

Czy w ogóle wiesz coś o Białorusi? Z pewnością obstawiam, że wielu z Was odpowie na to pytanie, że nie za bardzo 🙂 Nic strasznego. Po to właśnie przygotowałem ładną 5-minutową animację, w której przedstawiam 20 faktów o moim kraju.

Jestem pewien, że skoro tu jesteś, to interesuje Cię też co się działo za kulisami tego krótkiego filmiku. Z przyjemnością podzielę się najbardziej interesującymi informacjami.

Pewnego dnia, gdy grzebałem w Adobe After Effects, wpadłem na pomysł, aby zrobić jakąś krótką kreskówkę/animację. Ale żeby ją stworzyć, trzeba przede wszystkim mieć pomysł. Chciałem jakoś to wszystko nawiązać do kraju, z którego pochodzę — Białorusi. Czemu więc, pomyślałem, nie zrobić filmiku o np. interesujących faktach, o których nawet nie wszyscy Białorusini wiedzą? Zagłębiłem się w temacie i stworzyłem listę z 30 lub nawet więcej faktów. Następnie wybrałem te najciekawsze i mniej kontrowersyjne, a potem poprosiłem mojego przyjaciela Dźmitrego Kliabanaŭa (który jest asystentem profesora w dziedzinie białoruskiej i rosyjskiej filologii oraz kulturoznawstwa na jednym z krakowskich uniwersytetów) o zredagowanie tekstu w … języku polskim.

Jak tylko tekst został przygotowany, zacząłem pracę nad animacją. W międzyczasie poprosiłem mojego brata Yana Supanenkę o napisanie muzyki (nawiasem mówiąc, Yan jest fantastycznym kompozytorem). Wreszcie tuż przed zimowymi świętami 2016 opublikowałem wideo na YouTube i w mediach społecznościowych. To była eksplozja. Miałem tysiące wyświetleń, dziennikarze chcieli ze mną rozmawiać, niektóre czołowe portale informacyjne z Białorusi opublikowały całe artykuły o mojej animacji (np. tutaj albo tutaj). Taki duży ruch medialny został sprowokowany tym, że białoruskie społeczeństwo jest bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju materiały promocyjne dotyczące naszego kraju. Rzadko zdarza się, gdy ktoś z zagranicy publikuje w języku obcym pozytywne, ładnie wyglądające wideo lub animację o Białorusi — w ciągu godzin takie materiały stają się wirusowe. Filmik „20 faktów o Białorusi” nie był wyjątkiem.

Tak naprawdę nikt nie wiedział, że animacja została stworzona przez Białorusina — dopiero gdy kilka dni później odezwałem się do kilku gazet, mówiąc: hej, nawiasem mówiąc, wideo nie zostało stworzone przez obcokrajowców (zwracam tu też uwagę na trochę słabe podejście dziennikarskie, gdyż przed opublikowaniem wiadomości nie zostały sprawdzone nawet podstawowe informacje). Wtedy wszyscy zaczęli mówić: ok, nie stworzyłbyś zatem tego samego wideo, ale już po białorusku? Potem ktoś dodał — poproszę też po angielsku! Nie mogłem się oprzeć. Uległem naciskom. Stworzyłem jeszcze dwie wersje (powinienem tu oczywiście podziękować mojej bardzo dobrej przyjaciółce Annie Fernandes, która jest tłumaczem, za pomoc przy edytowaniu angielskiej wersji filmu).

Zatem oprócz wesji polskiej na górze tego wpisu, która do tej pory osiągnęła już prawie ćwierć miliona wyświetleń, poniżej możesz zobaczyć również wersję białoruską i angielską, które w sumie też niedługo dobiją 250 tys. obejrzeń. To jest naprawdę ekscytujące, przede wszystkim dlatego, że teraz zdecydowanie więcej osób wie o istnieniu mojego kraju, oraz że w końcu padły także jakieś pozytywne nutki o Białorusi, która większości kojarzy się z „ostatnią dyktaturą Europy” lub „jedynym krajem europejskim w którym do tej pory praktykuje się karę śmierci”. Cieszę się z mojego niewielkiego wkładu w kulturę Białorusi.

Białoruska wersja wideo

Angielska wersja wideo

Później zostałem nawet poproszony o wykorzystanie filmiku w komunikacji miejskiej w Brześciu (duże miasto w południowo-zachodniej Białorusi). Jak mogłem odmówić?

Na końcu tego długiego wpisu chciałem podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na temat czegoś bardzo istotnego. Сała ta historia zaczęła się w mojej głowie, siedząc przed komputerem i zastanawiając się, jak moją animacją zainteresować innych. Tak prosty pomysł przerodził się w ogromny projekt, który przyniósł mi naprawdę ogromną satysfakcję. Może to zabrzmi banalnie, ale róbcie to, co kochacie, a będziecie w tym najlepsi.

0

Leave a Reply

© 2020 Pavel Supanenka. All rights reserved.