loader

Polityk 31 maja, 2016

Polityk zostaje porwany. Dociekliwa dziennikarka próbuje rozwiązać tę tajemnicę.

Tak wiele można powiedzieć co się działo dookoła tworzenia tego filmu, że nawet nie wiem od czego zacząć. Prawdopodobnie zacznę jednak od pytania, dlaczego w ogóle nakręciłem ten film.

Po ukończeniu krótkometrażówki „Pomyłka” poczułem twórczy głód. Trudno to wyjaśnić, ale osoby, które osiągnęły coś, nad czym ciężko pracowały, a w dodatek zaczęły w siebie wierzyć — one na pewno mnie zrozumieją. Po prostu odkryłem to, że robienie filmów rzeczywiście jest moją pasją, dlatego powinienem iść do przodu i rozwijać swoje umiejętności.

Zbieg okoliczności. Przypadek. Szczęście. Można to nazwać jakkolwiek, ale dokładnie w tym samym momencie, gdy pojawił się w mojej głowie nowy pomysł na film, otrzymałem na skrzynkę mailową najzwyklejszy comiesięczny „spam” od RØDE (w 2014 roku kupiłem od nich mikrofon, więc od tamtego czasu dostawałem regularnie e-maile jako subskrybent). W jednym z tych e-maili m.in. zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w konkursie „My RØDE Reel Short Film Competition 2016”, który jest największym konkursem filmów krótkometrażowych na świecie. Tak. ŚWIECIE. A potem zacząłem myśleć: „… no cóż, mam sprzęt ich marki (był to jeden z warunków), mam pomysł na film, mam niesamowitych przyjaciół i wsparcie. Zróbmy to!”

I się zaczęło. Rejestracja, przygotowania do zdjęć, dzień X (tak, kręcenie zajęło nam tylko jeden dzień), postprodukcja, oddanie pracy… To było wspaniałe doświadczenie i zabawa. Szczególnie zaskoczył mnie warunek, że film miał trwać maksymalnie 3 minuty — i ja całkowicie rozumiem organizatorów, którzy musieli oglądać wszystkie filmy z całego świata + tzw. „behind-the-scenes”, które również mieliśmy dostarczyć. W każdym razie 3 minuty to naprawdę dużo i nie powinno to sprawić problemu w przekazaniu historii na ekranie. Muszę przyznać, że widziałem niesamowite filmy, oglądając które w pewnym momencie zastanawiałem się nad tym, czy one naprawdę trwają tylko 3 minuty. Ale oś czasu była bezwzględna — równe 3 minuty.

Prawdopodobnie łatwiej będzie po prostu pokazać wideo „behind-the-scenes”, aby zrozumieć i poczuć atmosferę, w której ja i moja ekipa pracowaliśmy. Oto ono:

Przy okazji chciałbym jezcze dodać, że pod TYM linkiem można zobaczyć oryginalną stronę z moim zgłoszeniem, gdzie jest opis filmu, lista sprzętu który użyłem, obsada i inne szczególy.

Ten przepiękny Opel Manta A (1972) użyczyłem od mojego dobrego przyjaciela Gleba Piatikowa

Ja w krzakach podczas robienia ujęcia „ruchem kinowym”

Krótko mówiąc, nie wygraliśmy w żadnej kategorii, jednak RØDE wysłało prezenty za udział w konkursie. To było bardzo miłe z ich strony.

Ładna koszulka oraz mobilny mikrofon od RØDE

Niedługo potem przesłałem mój film do kilku festiwali filmowych, i po jakimś czasie otrzymałem powiadomienie, że moja krótkometrażówka trafiła do oficjalnej selekcji, a następnie do etapu finałowego Festiwalu Filmowego IndieWise. „Polityk” nie zdobył nagrody, ale dotarcie tak daleko bedąc wśród tysięcy uczestników, było naprawdę wielkim osiągnięciem dla mnie.

0

Leave a Reply

© 2020 Pavel Supanenka. All rights reserved.